Nasze zdrowie jest skorelowane bezpośrednio z tym, co jemy. Te same zasady dotyczą przekąsek które konsumujemy w pracy, przy czym należy pamiętać, że nie powinny one zastępować pełnowartościowych posiłków. Niezwykle istotne jest stosowanie się do zasady, że przekąska powinna zawierać minimum 3 grupy produktów: białka, węglowodany, tłuszcze. Nie chodzi tu o losowe połączenia, np. baton czekoladowy (tłuszcze i węglowodany) plus szklanka mleka (białko). Mowa tutaj o zdrowych źródłach tych składników. Strukturując przekąski w ten sposób, możemy zapewnić sobie stałe dostarczanie energii.
Planowanie i przygotowywanie
Przygotowanie i zaplanowanie przekąsek z wyprzedzeniem to kolejny klucz do utrzymania zdrowych nawyków żywieniowych. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której sięgamy po niezdrowe opcje z braku czasu lub z powodu nagłego głodu. Wybór zdrowych przekąsek do pracy to element wdrażania zdrowej diety, którą stworzyliśmy dla siebie. Wykorzystajmy do tego produktów, które znajdują się w naszej kuchni. Możemy przygotować zdrowe przekąski z owoców, warzyw, orzechów, nasion, jogurtu naturalnego czy parówki z indyka. Potrzebujemy tylko odpowiedniej organizacji czasu i gotowości do eksperymentowania.
Rola białka, tłuszczów i węglowodanów
Jak już wcześniej wspomniano, kluczowe jest połączenie wszystkich trzech makroskładników. Białko jest niezbędne dla budowy i regeneracji tkanek, a niektóre aminokwasy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Tłuszcze są pełne energii i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Warto pamiętać, by wybierać tłuszcze nienasycone, zwane "dobre tłuszcze", takie jak te znajdujące się w orzechach, awokado, nasionach lnianych. Tłuszcze te pomagają utrzymać zdrowy poziom cholesterolu. Węglowodany są głównym źródłem energii dla mózgu, przez co konieczne do koncentracji i wydajnej pracy. Tu stawiamy na węglowodany złożone, które są dostarczane do organizmu powoli, co sprawia, że nie mamy nagle skoku cukru we krwi i nie odczuwamy głodu przez długi czas.