Najlepsze Porady WypoczynekJak wybrać namiot? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak wybrać namiot?

Jak wybrać namiot? Jak wybrać namiot?

Wybór namiotów dostępnych na rynku jest bardzo szeroki. Wiele osób przy zakupie odpowiedniego bierze pod uwagę wyłącznie pojemność i cenę. Różnice w konstrukcjach czy właściwościach mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka. Warto jednak zastanowić się dokładnie nad tym, czego oczekujemy od namiotu, aby biwakowanie było przyjemnością i miłym wspomnieniem, a nie przykrym doświadczeniem. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę decydując się na kupno namiotu.


Konstrukcja

Od tego, w jaki sposób zbudowany jest namiot zależy jego stabilność, wielkość, a także sposób rozkładania. W sklepach dostępne są głównie trzy rodzaje namiotów: tunelowe, chatki i igloo. Namioty chatki to klasyczne namioty o kształcie litery "A". Nie są one zbyt praktyczne, ponieważ trudno się je rozkłada, są mało stabilne, a w dodatku ciężkie. Do ich podparcia potrzebny jest stelaż i duża liczba śledzi. Jest to dość przestarzała forma z czasów młodości naszych rodziców, jednak mimo to wciąż można nabyć je u wielu producentów. Najbardziej popularną formą namiotów są te o kształcie igloo. Są bardzo łatwe do rozstawienia. Na rynku można znaleźć zarówno te na śledzie, jak również samonośne. Te drugie świetnie sprawdzą się nawet na podłożu z kamieni czy śniegu. Przestrzeni w środku nie ma zbyt wiele, jednak sam namiot jest bardzo lekki, dlatego chętnie wybierany jest przez turystów, którzy podróżują bez samochodu i noszą namiot na plecach. Dostępne są również namioty tunelowe. Są bardzo pojemne, dlatego znakomicie nadają się dla dużych rodzin lub na dłuższe wypady. Ich stabilność zależy jednak od kierunku, w którym wieje wiatr.

Wymiary

Rozmiar namiotu musimy naturalnie dostosować do liczby osób, która będzie z niego korzystać. Należy jednak pamiętać o tym, że im wyższy namiot, tym cięższy. Jeśli zatem planujemy chodzić z namiotem, np. po górach, to lepszym rozwiązaniem mogą być w tym przypadku dwa mniejsze namioty dwuosobowe niż jeden czteroosobowy. Jeżeli nie podróżujemy własnym samochodem, warto również uwzględnić dodatkowe miejsce w namiocie na ekwipunek. Namiot warto również dostosować namiot pod konkretnych użytkowników. Producenci zazwyczaj podają liczbę osób, dla jakich jest przeznaczony. Należy jednak podchodzić do tego z rezerwą i jeżeli z namiotu będą korzystać osoby wysokie, warto wybrać dłuższy. Dzięki temu będzie można swobodnie się rozciągnąć zamiast męczyć się przez całą noc.

Materiał

Większość namiotów dostępna na rynku wykonana jest z nylonu. Warto zwrócić uwagę na to, czy materiał jest wytrzymały. Szwy muszą być silne i dobrze zabezpieczone. W tym miejscu najłatwiej przedostaje się woda. Kolejną ważną kwestią jest wodoodporność. Jeśli nie chcemy martwić się o warunki pogodowe, należy wybrać namiot o nieprzemakalności minimum 2500 mm lub wyższej. Namiot powinien posiadać również wentylację, która pozwoli przewietrzyć namiot nawet w deszczowy dzień.

Dodaj komentarz

Norbert
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Dobry i stabilny namiot posłuży na niejeden wyjazd.

Weronika
Dodano:
0
0

Najlepsze wakacje to wakacje spędzone pod namiotem.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

stx21 Ontota NIPDURNE durne noclegi pracownicze w...
od dłuższego czasu używam programu faktura.pl, obsługa jest...
Mi w walce pomogła zmiana materaca na nowy. Stary był źle...
fajna porada :)
Zawsze się pakuje w najwiekszą walizke a i tak nigdy nie mam...
Stawiam na ekowypoczynek!
prawidłowy montaż jest bardzo ważny, żeby nic złego się nie stało