09.02.2024

Sposób na otrzymanie recepty bez wychodzenia z domu? Erecepta!

Sposób na otrzymanie recepty bez wychodzenia z domu? Erecepta!

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Karolina Wiśniewska
Karolina jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z domem i ogrodem. Jej artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące aranżacji wnętrz, pielęgnacji roślin, oraz organizacji przestrzeni wokół domu.
Udostępnij

E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty lekarskiej, która umożliwia pacjentom otrzymanie leków bez konieczności wychodzenia z domu. W tym artykule przedstawimy krok po kroku, jak skorzystać z e-recepty, aby uzyskać dostęp do leków bez potrzeby wizyty u lekarza.


Jak dostać e-receptę bez wychodzenia z domu?

 • Aby otrzymać e-receptę, najpierw należy mieć numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego potwierdzony w systemie teleinformatycznym.
 • Następnie należy skontaktować się z lekarzem, który posiada uprawnienia do wystawiania e-recept. Można to zrobić za pośrednictwem teleporady lub video-porady.
 • Lekarz po zweryfikowaniu danych pacjenta i potwierdzeniu diagnozy, wystawia e-receptę i przesyła ją na podany przez pacjenta numer telefonu komórkowego.
 • E-recepta jest ważna przez 30 dni i może być realizowana w dowolnej aptece, która akceptuje e-recepty.
 • Aby odebrać leki na e-receptę, należy pokazać lekarzowi potwierdzenie otrzymania e-recepty oraz dokument tożsamości.

Jakie apteki akceptują e-recepty?

Każda apteka w Polsce jest zobowiązana do akceptowania e-recept. Wprowadzenie e-recepty jest elementem programu "e-zdrowie" i ma na celu ułatwienie pacjentom dostępu do leków oraz usprawnienie pracy aptek. Apteki posiadają system informatyczny, który pozwala na odczytanie e-recepty i potwierdzenie jej ważności. Dzięki temu pacjenci mogą realizować e-recepty w dowolnej aptece na terenie kraju, bez konieczności przynoszenia papierowej wersji recepty.E-recepty są bezpieczne, ponieważ zawierają specjalny kod potwierdzający autentyczność recepty, który jest weryfikowany przez system informatyczny apteki. W przypadku gdy apteka ma wątpliwości co do autentyczności e-recepty, może skontaktować się z lekarzem, który ją wystawił.

Jacy lekarza mogą wystawiać erecepty?

Erecepta może być wystawiona przez lekarzy posiadających uprawnienia do wystawiania recept. Są to lekarze:

 1. specjaliści (lekarze rodzinni, pediatrzy, interniści, ginekolodzy, chirurdzy, etc)
 2. lekarze pracujący w szpitalach,
 3. lekarze pracujący w Aptekach
 4. lekarze pracujący w POZ (praktyka lekarza rodzinnego)
 5. lekarze pracujący w NZOZ (niepubliczny zakład opieki zdrowotnej)

Lekarze wystawiający e-recepty muszą posiadać podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP.

Erecepta a standardowa recepta - rożnice

Erecepta i standardowa recepta to dwa różne formaty recept lekarskich, które różnią się między sobą kilkoma istotnymi aspektami:

 1. Format: Erecepta jest wersją elektroniczną recepty lekarskiej, natomiast standardowa recepta jest wersją papierową.
 2. Dostępność: Erecepta jest dostępna na telefonie pacjenta lub na elektronicznym koncie pacjenta, natomiast standardowa recepta jest fizycznym dokumentem, który pacjent musi przynieść do apteki.
 3. Realizacja: E-receptaErecepta może być realizowana w dowolnej aptece na terenie kraju, podczas gdy standardowa recepta może być realizowana tylko w aptece, w której została wystawiona.
 4. Bezpieczeństwo: Erecepty są bezpieczne, ponieważ zawierają specjalny kod potwierdzający autentyczność recepty, który jest weryfikowany przez system informatyczny apteki, natomiast standardowe recepty są podatne na podrobienie
 5. Termin ważności: Erecepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia, natomiast standardowa recepta jest ważna od daty wystawienia do upływu terminu ważności leku, który jest na recepcie.
 6. Poradnictwo: Erecepta umożliwia pacjentom skorzystanie z porad medycznych zdalnie, przez teleporadę lub video-poradę, natomiast standardowa recepta wymaga wizyty u lekarza.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Od kiedy weszła e-recepta to właśnie z niej korzystam. Duża wygoda
~~Katarzyna
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Przydatny artykuł
~~Adam
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Pomocne porady
~~Rafał
09.02.2024

Nowe artykuły

Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia, a pojawiające się w niej problemy mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Dwie najczęstsze dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, to afty i pleśniawki. Chociaż często używamy tych terminów zamiennie, to są to różne schorzenia, które wymagają innego podejścia do leczenia. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy, czym się różnią, jak je rozpoznać i jak skutecznie je leczyć (np. nieocenionym wsparciem w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek może być żel na afty i pleśniawki Aftident).
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Trend zero waste staje się coraz bardziej popularny, a firmy z różnych branż starają się dostosować swoje działania do zasad ekologii i dbałości o środowisko. W kontekście produkcji i montażu okien PVC, również istnieje wiele możliwości, aby ograniczyć ilość odpadów generowanych podczas tych procesów. W artykule przedstawimy, jak firma Hensfort, jako producent okien PVC, dostosowuje swoje działania do zasad zero waste, oraz jak klienci mogą skorzystać z tej ekologicznej oferty.
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Przed dokonaniem zakupu okien PVC wielu z nas zastanawia się, jak sprawdzić jakość tego rodzaju stolarki otworowej. Okna PVC są popularnym wyborem ze względu na swoją trwałość, izolację cieplną i akustyczną, a także łatwość
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Hałas miejski jest jednym z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi musimy zmierzyć się na co dzień. Szum ulic, hałas samochodów, czy nawet dźwięki pochodzące z pobliskich przedsiębiorstw - wszystkie te dźwięki mogą znacząco obniżyć komfort naszego życia codziennego. Dlatego też, jeśli zmagamy się z problemem hałasu, jednym z najskuteczniejszych rozwiązań może okazać się inwestycja w wysokiej jakości okna PVC, które znacząco zminimalizują przedostający się do naszego domu lub mieszkania hałas.
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności