09.02.2024

Jak pielęgnować sukulenty?

Jak pielęgnować sukulenty?

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Jan Kowalski
Jan jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematyce technologii i nowoczesnych rozwiązań. Jego artykuły zawierają recenzje nowych gadżetów, wskazówki dotyczące korzystania z internetu oraz informacje o nowych trendach technologicznych.
Udostępnij

Pielęgnacja sukulenty wymaga specjalnego podejścia ze względu na indywidualne preferencje tych roślin. W obowiązkach przyszłego właściciela sukulenta powinna znaleźć się regularna kontrola wilgotności powietrza i podłoża, dostarczanie odpowiedniej ilości światła, a także dokładne monitorowanie stanu rośliny.


Lokalizacja i oświetlenie to pierwsze aspekty, na które zwrócić uwagę. Sukulenty, jako rośliny pustynne, potrzebują dużo światła i ciepła. Sprawdzi się parapecie okna skierowanego na południe albo na zachód, dlatego miejsce, w którym roślina dostaje najmocniejsze popołudniowe słońce, będzie najlepsze. Sukulenta może jednak czerpień energię także ze światła sztucznego, a do tego celu z powodzeniem można użyć lamp rosnących. Należy unikać jednak bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie w przypadku nowo nabytej rośliny, gdyż może to prowadzić do poparzeń.

Kolejnymi istotnymi kwestiami są podlewanie i wilgotność powietrza. Pierwsza zasada pielęgnacji sukulenta mówi, że lepiej jest podlać go za mało niż za dużo. Roślina toleruje suszę, ale zdecydowanie źle znosi nadmiar wody. Podczas podlewania należy zwrócić uwagę na to, żeby woda nie gromadziła się w kącikach liści, co może prowadzić do ich gnicia. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne - idealne będzie specjalne podłoże dla sukulenty. W przypadku bardzo niskiej wilgotności powietrza mogą pojawić się problemy z szkodnikami, jak np. przędziorki. Wystarczy jednak regularne spryskiwanie rośliny wodą, aby zapobiec ich pojawieniu się.

Przesadzanie i przycinanie sukulenty to ostatnie, ale równie istotne czynności związane z jej pielęgnacją. Przesadzanie przeprowadzamy dopiero, gdy roślina opanuje całe dotychczasowe naczynie, a jej korzenie wychodzą przez drenaż. Należy uważać na mechanizm samoobrony sukulenty, który polega na odrzucaniu zaschniętych lub uszkodzonych liści - nie należy ich odrzucać, tylko poczekać, aż sama roślina się ich pozbyje. Przycinanie to konieczność, jeśli zauważysz, że Twoja roślina zaczyna rosnąć w jedną stronę – to znak, że dostaje zbyt mało światła. Pamiętaj, że nawet poprawnie przycięta roślina może stracić swoje liście, ale jest to normalnym zjawiskiem - liście te zastąpią nowe, zdrowe, wyrosłe po strzyżeniu.

Pamiętaj o regularnej kontroli zdrowia Twoich sukulenty – jeśli zauważysz, że liście stają się miękkie, wiotkie lub zaczynają gnić, najprawdopodobniej dochodzi do przelania. Gdy roślina zaczyna tracić kolor i staje się czerwino-brązowa, oznacza to, że dostała poparzenia słoneczne. W odpowiednim czasie zauważone problemy pozwolą Ci szybko zadziałać i uratować roślinę. Pielęgnacja sukulenty to nie tylko obowiązek, ale również przyjemność, z której można czerpać wiele satysfakcji.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności