09.02.2024

Komary – Jak się ich pozbyć?

Komary – Jak się ich pozbyć?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Nikt nie lubi być kąsany przez owady, co wiąże się często nie tylko ze świądem, ale też z opuchlizną i nawet bólem. W przypadku much nie trzeba obawiać się pogryzienia, chociaż i tak potrafią być bardzo irytujące. Sporym problemem są komary, których często nie widać, dopóki nie zaczną brzęczeć nad głową i szykować się do ataku. Ci mali krwiopijcy potrafią spędzić sen z powiek i mogą nawet przenosić różne choroby. Warto wobec tego mieć zawsze pod ręką sprawdzone preparaty na komary. Można kupić gotowe lub przygotować własne, ekologiczne i naturalne środki na komary. Dostępne są również wielorakie urządzenia przeciwkomarowe, które zabijają owady.


Problem z komarami

Komary były, są i będą, ale można się przed nimi chronić na wiele sposobów. Swędzące i spuchnięte ślady po ukąszeniach tych owadów mogą być ogromnym utrapieniem. Najgorzej mają osoby, które przebywają na obszarach ciepłych i wilgotnych, bo tam spotyka się najwięcej małych krwiopijców. Uwielbiają one wszelkie mokradła i zbiorniki wodne, jednocześnie nie mają problemu z przystosowaniem się do zróżnicowanych warunków środowiskowych. Wszystko to sprawia, że występują niemalże przez cały rok, nawet niskie temperatury nie są w stanie zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Rodzajów komarów jest wiele, w Polsce aż blisko 50 gatunków. Jedną z bardzo niebezpiecznych odmian jest komar tygrysi będący w stanie przenieść kilkadziesiąt różnych wirusów. Wystarczy jedno ukąszenie zainfekowanego insekta, aby zachorować przykładowo na żółtą febrę.

Niektóre komary przenoszą groźne choroby: malarię, japońskie zapalenie mózgu, gorączkę doliny Rift i wiele innych. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej będzie zabezpieczyć się właściwie przed tymi niepozornymi owadami. Warto wiedzieć, że niektóre osoby są szczególnie narażone na ataki komarów, przykładem będzie grupa krwi 0, stosowanie intensywnych perfum, noszenie ubrań w ciemnych kolorach. Komary wabi zapach potu, a dokładnie zawarty w nim kwas mlekowy i amoniak. Warto wiedzieć, że nawet wysokie dźwięki przyciągają uwagę komarów.

Jak uchronić się przed komarami?

W przypadku komarów bardzo skuteczna jest aromaterapia przy użyciu olejków eterycznych: bergamotowego, kamforowego, goździkowego, lawendowego, eukaliptusowego, cynamonowego, geraniowego, muszkatołowego, tymiankowego. Można z nich przygotować mieszankę do spryskiwania ciała lub do rozpylania w dyfuzorze w domu. Warto też zamontować na oknach moskitiery na komary, aby nie wlatywały do pomieszczeń. Działa to również na inne owady i wszelkie robactwo, którego nikt przecież nie chce mieć w domowym zaciszu. Istotne jest także to, aby nie zapalać światła przy otwartym i niezabezpieczonym oknie, bo zwabi je to z daleka. W ogrodzie warto zasadzić geranium, miętę, komarzycę, kocimiętkę, koper włoski i lawendę. Rośliny te wydzielają substancje zapachowe odstraszające komary, a przy okazji stanowią piękną dekorację. Można uprawiać je w doniczkach na tarasie i balkonie, postawić na parapecie, czy nawet trzymać w domu.

Co pomoże w walce z komarami?

W walce z komarami świetnie sprawdza się własnoręcznie przygotowana pułapka z butelki. Należy odciąć jej górną część, po czym wlać do niej wodę z rozpuszczonym cukrem i drożdżami. Na koniec pozostaje włożyć do góry nogami odciętą część butelki, co utworzy lejek, przez który będą wchodzić komary – na szczęście po wpadnięciu do środka, nie będą mieć już możliwości uwolnienia się z pułapki i utoną. W sprzedaży dostępnych jest też wiele lamp owadobójczych, które wabią insekty światłem ultrafioletowym, następnie rażą je prądem, skutecznie uśmiercając. Nie brakuje też różnych preparatów na komary typu ONE SHOT, AQUATAIN czy MUGGA. Warto poszukać środków zawierających DEET, które często mają postać sprayu. Zdaniem tej sytuacji jest blokowanie narządów czuciowych owadów. Osoba spryskana takim preparatem staje się dla komarów odpychająca. Należy jednak uważać ze stężeniem DEET, bo zbyt duże może mieć działanie neurotoksyczne nie tylko dla owadów. Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu środki bardzo skutecznie odstraszają komary i wystarczy stosować je parę razy dziennie, aby uchronić się przed ukąszeniami.

 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy inspiracja Komary – Jak się ich pozbyć? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Komary – Jak się ich pozbyć?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Komary – Jak się ich pozbyć?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności